Töredékére csökkenhet a gyógyszerfejlesztéshez szükséges papírmunka ideje

2025. július 14. 16:48

A mesterséges intelligencia forradalmasíthatja a gyógyszerfejlesztést: a McKinsey és a Merck közös projektje során sikerült 2-3 hétről 3-4 napra csökkenteni a klinikai vizsgálati jelentések elkészítésének idejét, valamint 50 százalékkal csökkenti a hibák számát is.

2025. július 14. 16:48
null

A szerző a Makronóm elemzője.

Egy új gyógyszer piacra kerülése az üzleti és tudományos szféra egyik legkockázatosabb vállalkozása: átlagosan tíz évig tart, és több mint egymilliárd dolláros befektetést igényel. Eközben az elmúlt tíz évben megduplázódott a fejlesztés alatt álló gyógyszerek száma, ami tovább fokozza az innovációval szembeni elvárásokat. 

A biotechnológiai és gyógyszeripari szektor gyors ütemben kezdte feltérképezni a kulcsfontosságú eszközök és munkafolyamatok korszerűsítését szolgáló a generatív mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket. A McKinsey és a Merck együttműködéséből olyan platform született, amely automatizálja a klinikai vizsgálati jelentések (CSR-ek) első változatának elkészítését, amelyek hagyományosan rendkívül munkaigényesek: az úgynevezett egészségügyi kommunikátorokból álló csapatoknak hónapokon át kell tanulmányozniuk több ezer oldalnyi klinikai adatot. Eközben nemcsak az ellentmondó információkat kell feloldaniuk és az eredményeket ellenőrizniük, hanem a szabályozásnak megfelelő, speciális nyelvezettel kell megfogalmazniuk a szakmai narratívát. 

A sebességnövelés titka 

Az elmúlt 18 hónapban a McKinsey és a Merck közösen fejlesztett ki egy olyan innovatív szerkesztési platformot a CSR-ek számára, amely a QuantumBlack, a McKinsey MI-részlegének mély mesterségesintelligencia- és adattudományi szakértelmét hasznosítja.  

A csapat 180-ról 80 órára csökkentette a teljesen emberi felülvizsgálaton átesett CSR első változatának elkészítési idejét.  

A minőség tekintetében is jelentős előrelépést értek el: a hibák száma 50 százalékkal csökkent többek között az adatok pontossága, az üzenet megfogalmazása, a hivatkozások kezelése, a szakszókincs és a tipográfia terén. 

Chaitanya Adabala Viswa, a QuantumBlack partnere elmondta: csapatuk úgynevezett agilis sprintekben (rövid időhöz kötött projektfeladatokon) dolgozott együtt a Merck szakembereivel, miközben a legmodernebb generatív MI-technológiákat és előre összeállított gyorsítókészleteket alkalmaztak. 

Emberi szakértelem és gépi sebesség házasítása 

A platformot úgy alakították ki, hogy az egészségügyi kommunikátorok aktívan részt vehessenek a folyamatban, így ötvöződik a mesterséges intelligencia gyorsasága és pontossága a szakemberek tudásával. 

Matt Studney, a Merck Research Laboratories informatikai részlegének vezető alelnöke szerint az innováció fókusza egyértelmű: „Célunk, hogy fejlesztéseinkkel gyorsabban juttassuk el termékeinket a betegekhez”. 

A platform akár öt perc alatt képes elkészíteni egy magas minőségű első változatot, lefedve mindazt a 14 kötelező CSR-szakaszt, amelyek a Merck legnagyobb volumenű terápiás területeihez szükségesek. 

Az egészségügyi kommunikátorok számára ez a fejlesztés alapjaiban változtatja meg a munkavégzést. A hosszú órákig tartó adatkezelés és formázás helyett ugyanis most a lényegi elemzésre koncentrálhatnak. 

Egyik vezető kutatójuk így fogalmazott: „Egy CSR elkészítése korábban hónapokig tartó előkészítést és heteken át tartó szerkesztést igényelt. Most pedig nyolc perc alatt megjelenik a képernyőn – egészen hihetetlen”. 

A teljes digitális átállás lehet a jövő 

A Merck jelenleg azon dolgozik, hogy az év végéig a platformot a késői fejlesztési fázisú folyamataira is kiterjessze. A csapatok ehhez egy olyan prompt- és újrafelhasználható-komponens-könyvtárat építenek, amely elősegíti a célnak megfelelő, hatékony piszkozatkészítést. 

Jeffrey Lewis, a McKinsey vezető partnere szerint a LifeSciences.AI platformjuk széles körű iparági mesterségesintelligencia-képességeket kínál, többek között különféle dokumentumtípusok szerkesztését is támogatja. 

Az együttműködés célja, hogy a prediktív, generatív és autonóm MI-megoldások erejét kihasználva új szintre emeljék a K+F-folyamatokat, és a gyógyszerek hamarabb eljuthassanak a betegekhez. 

A biogyógyszeripari szektorban tehát egyre erősebb az igény az innováció felgyorsítására – válaszul erre a nyomásra, a cégek sorra kezdik felfedezni a generatív mesterséges intelligencia lehetőségeit a kulcsfontosságú eszközök és munkafolyamatok korszerűsítésére. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Hasan Bratic

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.eu oldalon.

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
salátás
2025. július 14. 18:43
á, a szent gyógyszergyáraknak könnyebb bürokrácia sebaj majd mi kitöltünk még 10 netes formot, hogy kielégítsük a kis igényeiteket!
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. július 14. 18:27
Sőt... lehetne rögtön a mesterséges intelligencián tesztelni a gyógyszereket, a "felhőben"! És akkor elég lenne az elején egy kapcsolóval beállítani, hogy a kisérlet sikeres legyen. Onnantól gyorsulna az új gyógyszerek piacra kerülése, nem lenne mellékhatása a gyógyszereknek... és egy idő után már betegek sem lennének!
kbexxx
2025. július 14. 17:52
A papir munka igen de a gyakorlata..? Az majd tömeg kisérlet lesz.. Mellékhatások ,egészségre gyakorolt hatását hosszú távon.. Gépre bízni felelőtlen profit hajhàszás
gullwing
2025. július 14. 16:55
Ursula mama ezt már az unióban bevezette: sms-ekben intézte a gyógyszer bizniszt.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!